W minioną niedzielę odbył się festyn pod nazwą NIEBIESKA NIEDZIELA
Festyn został zorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Łobzie, a współorganizatorami było Starostwo Powiatowe w Łobzie i Gmina Łobez. Swój udział w niniejszym przedsięwzięciu miała także Państwowa Straż Pożarna. Ideą festynu było utrwalenie dzieciom bezpiecznych postaw oraz pokazanie różnych aspektów i możliwości służby w Policji. Impreza była dedykowana dzieciom, ale nie brakowało także atrakcji dla dorosłych mieszkańców naszego powiatu.
Oficjalnego otwarcia festynu dokonali : Pani Renata Kulik – starosta łobeski, Pan Piotr Ćwikła burmistrz Łobza oraz mł. insp. Szczepan Górski Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Łobzie.
Festyn rozpoczął się konkursem dla dzieci z wiedzy prewencyjnej. Pytania dotyczyły bezpieczeństwa podczas na drodze, na podwórku, w szkole oraz w kontaktach z nieznajomymi ludźmi i obcymi psami. Celem konkursu było przypomnienie dzieciom, jak zachowywać się , by być bezpiecznym. Dzieci wykazały się dużą wiedzą dotyczącą wspomnianych tematów. Sporym zainteresowaniem cieszył się także konkurs plastyczny. Wiele radości sprawiły dzieciom nagrody za udział w konkursach.
Następnie policjanci zademonstrowali pokaz pierwszej pomocy. Uczestnicy festynu mieli okazję nauczyć się jak reagować w przypadku zagrożenia życia i zdrowia.
Przewodnik ze swoim psem służbowym pokazał dzieciom, jak bezpiecznie zachowywać się z obcym zwierzęciem. Można też było zobaczyć również , jak pies wyszukuje zapachy, co zostało zademonstrowano na scenie. Omówiono zadania psów w Policji.
Mieszkańcy bardzo entuzjastycznie odnieśli się do niecodziennego widoku , jakim były konie policyjne. Dodatkową atrakcją była możliwość porozmawiania z policjantami z Sekcji Konnej Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie na temat specyfiki pełnionej przez nich służby oraz pomocnej roli tych pięknych zwierząt. Pod namiotem Komendy Powiatowej Policji w Łobzie można było zobaczyć sprzęt będący na wyposażeniu Policji, a nawet długą broń. Była możliwość uzyskania fachowej porady prawnej w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie dzięki obecności dzielnicowych oraz policjantki z Wydziału Kryminalnego. Można było wykonać odciski linii papilarnych u technika kryminalistki oraz porozmawiać z nim na temat jego pracy , co cieszyło się dużym zainteresowaniem. Poza sprzętem policyjnym zaprezentowano uczestnikom sprzęt strażacki oraz symulowaną akcję ratowniczą poprzez rozcinanie auta. W międzyczasie można było posilić się kiełbaską , a specjalnie dla dzieci został przygotowany popcorn oraz wata cukrowa. Wiele radości sprawił Gryfuś , zachodniopomorska maskotka Policji, który był obecny na festynie. Duże zainteresowanie wzbudził również motocykl, którym specjalnie na festyn przyjechał policjant ze Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.
Policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego przypomnieli dzieciom zasady poruszania się po drodze i korzystania z przejścia dla pieszych w trakcie zabawy w miasteczku tzw. autochodziku. Dużo frajdy sprawiła również możliwość wejścia do radiowozu i zobaczenia go „od środka”. Poza tym można było sprawdzić jak działa symulator zdarzeń, co nie jednego przekonało do tego, że warto korzystać z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Nietypową atrakcją był też „odwrotny rower” ukazujący, jak to jest kierować pod wpływem alkoholu, a jazda na nim była nie lada wyzwaniem.
Na festynie dostępny był również punkt spisu powszechnego ludności oraz punkt szcezpień przeciwko COVID -19.
Uczestnicy festynu mogli skorzystać z okazji i spotkać się z dzielnicowym. Można było porozmawiać na temat nurtujących problemów, a nawet zagrożeń wynikających z zażywania narkotyków. Można było zobaczyć, jak wyglądają środki odurzające oraz substancje psychoaktywne korzystając z wyeksponowanych substancji przypominających narkotyki. Dostępne były także ulotki profilaktyczne , dotyczące między innymi bezpieczeństwa seniorów, ostrzegające przed oszustami oraz promujące zawód policjanta. Na festynie obecna była pracownica kadr naszej Komendy , z którą można było porozmawiać na temat zasad rekrutacji do służby w Policji. Na zakończenie wystąpił Teatr GWITAJCIE ze spektaklem „Bezpieczne Miasto”, który sprawił wiele radości dużym i małym uczestnikom festynu.
Dziękujemy współorganizatorom za pomoc w organizacji festynu NIEBIESKA NIEDZIELA.
kom. Magdalena Rymszewicz