Aktualności

Bezpodstawne wezwanie policji- wykroczenie

Data publikacji 02.06.2020

Bezpodstawne wezwanie policji to czynność o wysokim stopniu społecznej szkodliwości. Osoby, które bez powodu wzywają Policję muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną.

 

Bezpodstawnych zgłoszeń łobeski dyżurny otrzymuje coraz więcej, tylko w ciągu ostatniego tygodnia odnotowaliśmy 3 interwencje, które zostały zakwalifikowane jako wykroczenie z art. 66 kw: popełnione przez osoby zgłaszające.

Na terenie jednej z wsi gminy Łobez kobieta poinformowała dyspozytora, o tym, że została wyrzucona z mieszkania przez agresywnego konkubenta. Policjanci na miejscu ustalili, że para pokłóciła się o alkohol. Kobieta chcąc odegrać się na konkubencie zadzwoniła pod numer alarmowy. Z uwagi na to, że to nie pierwsze tego typu zgłoszenie tej kobiety, za swoje zachowanie została ukarana 500 zł mandatem.

Na terenie gminy Resko, mężczyzna poinformował o awanturze z bratem, podczas której miało dojść do przepychanek. Na miejscu okazało się, że bracia wspólnie spożywali alkohol, w pewnej chwili jeden z nich sam nie potrafiąc wytłumaczyć dlaczego zadzwonił prosząc o interwencję. W tym przypadku policjanci na podstawie art. 66 kw. pouczyli zgłaszającego o konsekwencjach prawnych związanych z wywołaniem niepotrzebnych czynności policjantów.

W gminie Dobra kobieta zadzwoniła informując policjantów, że jest przetrzymywana przez męża a w trakcie zgłoszenia rozłączyła się. Po ustaleniu dokładnego adresu i przybyciu policjantów na miejsce okazało się, że między małżeństwem doszło do kłótni, a kobieta chciała się odegrać na mężu, zgłaszając nieprawdziwe informacje. Tym razem również skończyło się na rozmowie oraz pouczeniu przez policjantów.


 

Wielokrotnie na numer alarmowy 112 zdarzają się połączenia, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, połączenia wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne. W tym czasie numer alarmowy jest zablokowany, uniemożliwiając korzystanie z niego osobom naprawdę potrzebującym pomocy.

Przed wybraniem numeru alarmowego, warto zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić, wymaga interwencji Policji.


 

Zatem przypominamy, że zgodnie z art 66 Kodeksu Wykroczeń:

Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych”. 

Powrót na górę strony