kontrola autokarów - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Łobzie

Aktualności

kontrola autokarów

Wakacje to okres wycieczek. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łobzie przypominają o bezpieczeństwie podczas wyjazdów w czasie epidemii, obowiązujących przy tym obostrzeniach oraz możliwości kontroli autokarów przed wyjazdem w trasę.

 

Zbliżają się wakacje. To czas urlopów i zorganizowanych wyjazdów. Mimo obostrzeń, część mieszkańców naszego powiatu z pewnością zdecyduje się na taką wakacyjną podróż. Przypominamy, że istnieje możliwość kontroli autokaru tuż przed takim wyjazdem.

 

Policjanci sprawdzą m.in. stan techniczny pojazdów (sprawność hamulców, stan ogumienia, oświetlenie pojazdu), czas pracy oraz trzeźwość prowadzącego pojazd.

Potrzebę kontroli pojazdu na terenie powiatu łobeskiego należy zgłaszać minimum 2 dni przed jego realizacją, w Komendzie Powiatowej Policji w Łobzie, pod nr tel. 47 78 25 511 lub 47 78 25 521.

Punkt wyznaczony do kontroli pojazdów mieści się w Łobzie przy ul. Bema 6. Dopuszczalna jest jednak kontrola pojazdów w innych miejscach.

 

Zgłoszenia dokonuje się wg. poniższych zasad:

- dane osoby zgłaszającej;

- numer telefonu kontaktowego;

- miejsce i godzina wyjazdu.

 

Przypominamy, że istnieje również możliwość samodzielnego sprawdzenia podstawowych informacji o pojeździe tj. (danych o badaniu technicznym, danych technicznych pojazdu, informacje o polisie OC, czy pojazd nie jest oznaczony w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony) w tym celu należy poprzez stronę internetową www.bezpiecznyautobus.gov.pl wpisać nr rejestracyjny pojazdu.

 

Istotna kwestią w czasie podróży oraz jednoczesnej walki z epidemią koronawirusa są zasady związane z bezpiecznym zachowaniem się w trakcie jazdy autobusem:

- przejścia w autobusie powinny być wolne, co umożliwia w trakcie ewakuacji szybkie opuszczenie pojazdu (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku);

- w przejściach autobusu nie mogą się znajdować dodatkowe miejsca siedzące, a w czasie jazdy nie można spacerować po autobusie, stawać na siedzeniach, między siedzeniami, czy wychylać się przez okna;

- jeżeli autobus wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa - należy je zapiąć.

Pamiętajmy również, o tym, że:

Maseczkę obowiązkowo trzeba nosić w autobusie, tramwaju, pociągu a nawet w samochodzie osobowym, jeśli jedziesz z kimś z kim nie mieszkasz na co dzień.

 

Ile osób może wejść na pokład autobusu?

- tyle osób ile jest miejsc siedzących (jeśli tylko są miejsca siedzące)

albo

- tyle ile wynosi 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).

Przykład. Jeśli w autobusie są miejsca siedzące to wszystkie mogą być zajęte. Jeśli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących, to może w nim jechać 50 osób.

 

Życzymy udanych i bezpiecznych wakacji, a także tyle samo powrotów co wyjazdów.

 

Opr/wyk mł. asp. Katarzyna Krzyżaniak